Wielkimi krokami zbliża się zima – pora roku, kiedy z pewnością wyjątkowo dużo czasu spędzać będziesz w domowym zaciszu. Długie zimowe wieczory warto umilić sobie tekstyliami, które wprowadzą nas w dobry nastrój, a oprócz tego wprowadzą do wnętrza tak cenną o tej porze roku aurę ciepła oraz przytulności. Nie sposób wprowadzając w mieszkaniu zimowe akcenty, pominąć kwestii aranżacji okien. Wbrew pozorom Twoje zasłony i firany mają ogromną moc wpływania na atmosferę w całym wnętrzu. Podpowiemy Ci, jakie trendy będą królować, jeśli chodzi o tekstylia okienne w nadchodzącym sezonie zimowym, oraz jak ocieplić każde pomieszczenie przy pomocy właśnie zasłon. Dowiesz się zatem, jak dobrać ich kolor oraz materiał, z którego zostały wykonane, właśnie do nadchodzącej zimowej aury.

Postaw na głębokie, nasycone kolory

Zdecydowanie to właśnie takie barwy sprawią, że wnętrze wiele zyska na nastrojowym charakterze. Ciemne i jednocześnie mocno nasycone kolory będą najpiękniej kontrastować z bielą śniegu na zewnątrz. Zasłony w tej kolorystyce stworzą swego rodzaju ramę dla zimowego, mroźnego krajobrazu za oknem. Jeśli chodzi o konkretne barwy, to stawiaj przede wszystkim na odcienie ciepłe oraz neutralne, a unikaj typowo chłodnych kolorów. Te ostatnie bowiem dodatkowo wychłodzą wnętrze oraz odbiorą mu sporo przytulnej atmosfery. Jesteś entuzjastą właśnie zimnych barw? Zdecydowanie poczekaj z ich zastosowaniem na zasłonach do wiosny lub ewentualnie wprowadzaj je oszczędnie w formie dekoracyjnych dodatków. Jakie zatem konkretnie barwy będą najlepsze na okres zimowy? Możesz swobodnie wybierać spośród takich kolorów jak bordowy, mahoniowy, wiśniowy, purpurowy, czekoladowy czy też butelkowozielony. Konkretną barwę możesz, a nawet powinieneś dobrać do swojego wnętrza, tak, aby cała aranżacja była spójna.

Szlachetne materiały są idealne na zimę

Zdecydowanie zimą warto zrezygnować z lekkich i zwiewnych tkanin, które znacznie lepiej komponują się z aurą cieplejszych miesięcy w roku. Pięknie powiewają one na wietrze, ale w zimowych wnętrzach będą raczej smętnie zwisać z karnisza niż okazale się prezentować. Na zimę wprost stworzone są zasłony wykonane z tekstyliów cięższych i niejako mięsistych. Takie tkaniny o mocniejszym splocie będą również dodatkowo podbijały kolorystykę wybranych przez Ciebie zasłon. Oprócz tego polecane przez nas „zimowe” materiały dają się pięknie drapować, a oprócz tego fenomenalne efekty daje wszycie do nich taśmy marszczącej. Jeśli boisz się, że zbyt masywna wizualnie tkanina może przytłoczyć Twoje wnętrze, wybierz na zimowe zasłony szlachetny welur. Posiada on ciekawą fakturę oraz wyraźnie matowe wykończenie, które potęguje wrażenie ciepła oraz przytulności. Z kolei dla bardziej odważnych polecić możemy zasłony z aksamitu. Trudno wyobrazić sobie materiał bardziej kojarzący się właśnie z długimi, zimowymi wieczorami. Pamiętaj jednak, że tkanina ta nie lubi nadmiaru zdobień na przykład na firanach czy też w formie klamerek do upinania zasłon.