W okresie letnim, kiedy szczególnie doskwiera nam upał i palące słońce, szukamy sprawdzonych rozwiązań, które mogą pomóc nam ograniczyć napływ światła słonecznego do wnętrz naszych domów i mieszkań. Coraz większa rzesza zadowolonych użytkowników rezygnuje z niezwykle popularnych, ale niezbyt efektownych rolet i żaluzji, a w ich miejsce wybiera o wiele bardziej gustowne zasłony zaciemniające. Przyjrzyjmy się dziś najważniejszym zaletom i wadom takiego rozwiązania.

Zasłony zaciemniające wykonane są zazwyczaj z ciemnych tkanin o specjalistycznym splocie i odpowiedniej grubości, dzięki czemu doskonale pochłaniają one światło słoneczne. Poza niezwykle skutecznym zaciemnianiem pomieszczeń w ciągu dnia świetnie sprawdzą się one również w nocy, tworząc w sypialni niezwykle intymną atmosferę bez zbędnego oświetlenia z zewnątrz, które może skutecznie zakłócić sen. Zaciemniające zasłony nadają się również do pokoi telewizyjnych, gdzie zwłaszcza po zmroku zapewniają pełną intymność domownikom.

Jedyną w zasadzie wadą zasłon zaciemniających są specyficzne wymaganie tkanin, z jakich zostały one wykonane, odnośnie ich prania i pielęgnacji. Zasłony zaciemniające powinny być prane w specjalistycznych delikatnych detergentach do ciemnych tkanin oraz prasowane wyłącznie w niskiej temperaturze.